To jedna z najstarszych technik obróbki metalu, jedna z dziedzin metaloplastyki. W dawnych czasach zawód ten był na tyle popularny, że w każdej wsi można było znaleźć kuźnię. Była to jedna z najważniejszych profesji. Było cenione we wszystkich kulturach w których znano metody wytapiania metali. Uprzemysłowienie jednak sprawiło, że z czasem prawie w ogóle przestał być praktykowany, zastępując wyroby kowalskie gotowymi elementami z fabryk.
Stan obecny
W dzisiejszych czasach, czyli w XX i XXI wieku, kowalstwo artystyczne przeżywa swoisty renesans. Indywidualne podejście do klienta, niepowtarzalność to główne cechy które sprawiają, że kowalstwo staje się coraz popularniejsze. Współcześnie klienci szukają czegoś wyjątkowego, skrojonego pod ich potrzeby, a technika obróbki metalu na gorąco idealnie wpisuje się w te potrzeby.
Najczęstsze wykorzystanie techniki
Obecnie najczęściej kute elementy to: bramy, ogrodzenia, furtki wejściowe, szyldy, balustrady balkonowe, meble ogrodowe a także meble do wnętrz. Ta klasyczna technika pozwala na osiąganie nietypowych kształtów, które dają spektakularne efekty. Najciekawszymi przykładami mogą być elementy kamienic projektu Antonio Gaudiego w Barcelonie, lub dokonania francuskich czy brytyjskich kowali zdobiących pałace królewskie i szlacheckie rezydencje.
Narzędzia wykorzystywanie w pracy
Do podstawowego wyposażenia kuźni należy palenisko – w dzisiejszych czasach coraz częściej zastępowane palnikami, np. propanowo-tlenowymi, które pomagają szybciej rozgrzać potrzebne miejsce, wraz ze znacznym ograniczeniem zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Metal który jest odpowiednio rozgrzany staje się plastyczny. Dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu jak się zachowa pod wpływem uderzenia czy temperatury pozwala na osiąganie wymarzonych kształtów. Kolejnym niezbędnym narzędziem jest kowadło – czyli odpowiednio wyprofilowany blok (średnio około 100kg) twardego metalu, na którym kładzie się materiał poddawany obróbce. Dodatkowym wyposażeniem są szczypce, młotki oraz fartuch i rękawice, konieczne dla bezpiecznej pracy.
Ekologia
Dbając o środowisko naturalne, odeszliśmy od stosowania paleniska i do podgrzewania metalu używamy palników tlenowo-propanowych, które pozwalają na ogromne zredukowanie szkodliwych gazów uwalnianych podczas spalania.
Ochrona przed korozją
Stal jest podatna na utlenianie, dlatego nasze wyroby zabezpieczamy poprzez cynkowanie oraz malowanie farbami antykorozyjnymi, zapewniając wysoką jakość i trwałość gotowych produktów.
MW Metal – Metaloplastyka i kowalstwo artystyczne Kraków
Wykorzystując doświadczenie dwóch pokoleń realizujemy nawet najbardziej wymagające zamówienia naszych klientów. Niezwykła dbałość o szczegóły, znajomość obecnych trendów i najwyższej jakości rzemiosło sprawiają, że nasze wyroby to doskonała inwestycja na lata.
Zachęcamy do kontaktu: info@mw-metal.pl